• گروه: لیگ برتر
  • تاریخ درج: سه شنبه 18 آبان 1395 ساعت 17:53

تعداد دقیق هواداران پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی

بیشتر از یک سال است که شماره سامانه پیامکی «3090» روی پیراهن سه باشگاه پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی به چشم می‌خورد و هواداران دعوت می‌شوند به اینکه به عضویت سامانه مزبور در بیایند.

با این وجود تا به حال به ندرت اطلاعاتی در مورد شیوه کار این سامانه و به خصوص ریز مسایل اقتصادی آن فاش شده است. حالا اما حسین نصر، مدیر سامانه 3090 در گفتگو با ما، برای اولین بار همه جزییات مربوط به این سامانه را روی دایره می‌ریزد؛ از تعداد هوادارانی که به پشتیبانی از هر کدام از این تیم‌ها به عضویت سامانه مزبور درآمده‌اند، تا مبلغی که هر ماه می‌پردازند و البته فرمولی که پول مطابق آن تقسیم می‌شود. نصر حتی در مورد هواداران ویژه سرخابی‌ها و تیم ملی و میزان کمک آنها هم حرف زده است. جای شما بودیم، این مصاحبه جذاب را از دست نمی‌دادیم!
80درصد برای باشگاه‌ها!
این بخش از مصاحبه شاید باورنکردنی‌ترین قسمت آن باشد. در شرایطی که گفته می‌شد همراه اول چیزی حدود 70درصد پول هر پیامک را برای خودش برمی‌دارد، مدیر3090 اطلاعات دیگری می‌دهد که حاکی از بهره‌برداری 80درصدی پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی است: «تا حالا این مساله را کسی به این شفافی نگفته است و من برای اولین بار قصد دارم آن را همین‌جا اعلام کنیم. با نظر آقای صدوقی مدیرعامل همراه اول نحوه تقسیم 90 به 10 است. یعنی 10 درصد همراه اول و 90 درصد باشگاه‌ها می‌برند. درصدی از 90 درصد را ما به عنوان شرکت فنی نه شرکت واسطه برمی‌داریم. بین 2 تا 4 درصد حق فنی مجموعه ماست. یعنی همه محتواها را بدهیم. یکسری موارد هر روز انجام می‌گیرد. کار سخت است و تا آخرین ساعات شب و صبح زود باید محتواها را بفرستند و دو، سه جا تایید بشود و بعد برای مردم ارسال شود. این‌ها شامل خبرهای استقلال، پرسپولیس، تراکتورسازی و... است و حجم بالایی از کار را دارد. حدود 4 درصد هم شرکت پردیس برمی‌دارد یعنی از کل عدد، حدود 20 درصد کم می‌شود و 80 درصد به باشگاه می‌رسد.»
پرسپولیسی‌ها، دو برابر استقلالی‌ها!
مسلما جذاب‌ترین بخش این مصاحبه برای هواداران، جایی است که برای اولین بار و به شکل رسمی تعداد هواداران سه باشگاه پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی که مشترک سامانه3090 هستند اعلام می‌شود. تا به حال هرچه شنیده شده، شایعه بوده اما حالا حسین نصر اعداد واقعی را اعلام می‌کند: «من سعی کردم همه کارهایم شفاف باشد. این درصد و آمار را کسی نگفته اما من می‌گویم چون مردم باید در جریان باشند. عددها اصلا آنطور نیست که شنیده می‌شود. آقای قلعه‌نویی گفتند برای تراکتورسازی 30 هزار نفر عضو سامانه شدند که کاملا درست است و یوزرهای تراکتور 32 هزارنفراست. آمار استقلال خیلی افت کرد به خصوص به خاطر آن سامانه 3040 و چیزی حدود 200هزار یوزر است. پرسپولیس یک مقدار بالاتر است و لی اصلا به یک میلیون نفر نمی‌رسد. تعداد طرفداران این تیم برای مدتی به 500هزار نفر رسید، اما برگشت. الان بین 300تا 400هزارنفر است.»
تراکتورسازی، زیر دو میلیارد
باشگاه تراکتورسازی در حال حاضر چیزی حدود 32هزار یوزر دارد. بر اساس کف پرداخت که همان ماهی 6هزار تومان است، سامانه مورد نظر ماهانه 192میلیون و سالانه 2میلیارد و 304میلیون تومان از هواداران تراکتورسازی کسب درآمد می‌کند. 80درصد این رقم که سهم تراکتورسازان است، می‌شود سالی یک میلیارد و 843 میلیون و 200 هزار تومان.
استقلال، 11 و نیم میلیارد
استقلال تهران الان چیزی حدود 200هزار یوزر دارد، پس 3090 ماهانه یک میلیارد و 200میلیون و سالانه 14میلیارد و 400میلیون تومان از این تیم درآمدزایی می‌کند. اگر 80درصد این پول به استقلال برسد، آبی‌ها سالی 11میلیارد و 520 میلیون تومان درآمد خواهند داشت.
پرسپولیس؛ بالاتر از 20 میلیارد
نصر تعداد دقیق هواداران پرسپولیس را اعلام نکرده، اما گفته بین 300 تا 400هزار نفر در این سامانه عضو هستند که ما مبنا را همان 350هزار نفر در نظر می‌گیریم. بنابراین 3090 ماهانه دو میلیارد و 100میلیون و سالانه 25 میلیارد و 200میلیون تومان از سرخ‌ها درآمد دارد. در این صورت سهم 80درصدی پرسپولیس هم می‌شود حدود 20میلیارد و 160میلیون تومان.


نظرات

در صورتی که تمایل به ارسال نظر دارید می بایست ابتدا عضو شوید و در صورتی که قبلا ثبت نام کرده اید با حساب کاربری خود وارد شوید.

اگه عاشق فوتبالی، همین الان بیا و تیمت رو تشکیل بده و جایزه برنده شو!!

فرصت رو از دست نده، همین الان تیمت رو بچین و از بهترین فوتبال فانتزی ایران همراه با 2 لیگ دیگر مطرح دنیا لذت ببر.